info

Detta är Ekenäs FilmFests blogg, hemsidan finns på www.ekenasfilmfest.fi

Lördag/lauantai 21.1.

Ekenäs Film Fest 2017 - Tammisaaren elokuvajuhlat 2017
19. – 22.1. 2017
Rätten till ändringar bibehålls - Oikeus muutoksiin pidätetään


7 Sámi Stories
Ekenäs naturum/Tammisaaren luontokeskus, 10:00
SÁMI BOJÁ – Regi/Ohjaus: Elle Sofe Henriksen
HILBES BIIGÁ – O.M.G. (OH MÁIGON GIRL) – Regi/Ohjaus: Marja Bål Nango
ELLOS SÁPMI – LONG LIVE SÁPMI – Regi/Ohjaus: Per Josef Idivuoma
IĐITSILBA – BURNING SUN – Regi/Ohjaus: Elle Márjá Eira
EDITH & ALJOSJA – Regi/Ohjaus: Ann Holmgren
ÁILE JA ÁHKKU – ÁILE AND GRANDMOTHER – Regi/Ohjaus: Silja Somby
GIKSAŠUVVAN EALLI – THE AFFLICTED ANIMAL – Regi/Ohjaus: Egil Pedersen
7 kortfilmer, 86 min.

Raseborgs stads filmtävling/Raaseporin kaupungin elokuvakilpailu
Kulturhuset Karelia Kulttuuritalo 11:00

Du skall icke dräpa (2016)
Kulturhuset Karelia Kulttuuritalo 11:15
Redaktör/toimittaja: Monica Slotte, 30 min.
Gäster/Vieraana: Monica Slotte & Markus Weckström

Kannaksen kierros (2016)
Ekenäs naturum/Tammisaaren luontokeskus, 11:45
Redaktör/toimittaja: Arvo Tuominen, 75 min.
Gäst/Vieras: Arvo Tuominen

Kortfilmer för vuxna
Prematur (2013)
Regi/Ohjaus: Gunhild Enger
, 19 min
Å åpne, å se (2011)
Regi/Ohjaus: Camilla Figenschou
, 16 min
Skallamann (2011)
Regi/Ohjaus: Maria Bock
, 12 min
Stop Blaming the Iceberg (2012)
Regi/Ohjaus: Rune Eriksson
, 2 min
Snø (2013)
Regi/Ohjaus: Hans Otto Nicolayssen
, 11 min
Vittnet (2015)
Regi/Ohjaus: Arkan Asaad
, 8 min
Kulturhuset Karelia Kulttuuritalo, 12:00

Där björkarna susat Minnen från Sorjos (2010)
Ekenäs naturum/Tammisaaren luontokeskus, 13:15
Regi/Ohjaus: Julia Ingo, 28 min.
Ohjaaja paikan päällä esityksen yhteydessä
Regissörn är närvarande vid visningen.


Life is waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara (2015)
Kulturhuset Karelia Kulttuuritalo, 13:30
Regi/Ohjaus: Iara Lee, 61 min
Presentatör: Daniel Nyman, Emmaus

Siv sover vilse (2016)
Bio Forum, 14:00
Regi/Ohjaus: Catti Edfeldt & Lena Hanno, 80 min.

K2 and the Invisible Footmen (2015)
Kulturhuset Karelia Kulttuuritalo, 15:00
Regi/Ohjaus: Iara Lee, 54 min

2 yötä aamuun (2015)
Bio Forum, 16:00
Regi/Ohjaus: Mikko Kuparinen, 84 min.

Arvet
Regi/Ohjaus: Julia Ingo

Bygden - en resa genom Österbotten (2014)
Regi/Ohjaus: Laura Mendelin
, 11 min.
Kulturhuset Karelia Kulttuuritalo, 16:00
Ohjaajat paikan päällä esitysten yhteydessä
Regissörerna är närvarande vid visningarna.

Every Face Has a Name (2015)
Kulturhuset Karelia Kulttuuritalo, 17:00
Regi/Ohjaus: Magnus Gertten, 73 min.
Ohjaaja paikan päällä esityksen yhteydessä
Regissörn är närvarande vid visningen.
Samtal med regissör Magnus Gertten


Jag älskar dig - En skilsmässokomedi (2016)
Bio Forum, 18:00
Regi/Ohjaus: Johan Brisinger, 98 min.

EFF KVÄLLSFEST/ILTAJUHLA
Kulturhuset Karelia Kulttuuritalo 19:30

Inga kommentarer: